رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

در نرم افزار اباکوس دو نوع حل گر وجود دارد: حل گر ضمنی(implicit) و حل گر صریح (explicit).همان طور که می دانیم فرآیند حل در روش المان محدود به این صورت است که پس از مش بندی قطعه برای هر المان یک ماتریس سختی ایجاد می شود که درنهایت ماتریس سختی کل با جمع این ماتریس های سختی الماني به دست می آید. بنابراین ساده تر اگر بخواهم بگويم این هست که  در روش المان محدود دستگاه n معادله و n مجهول ایجاد می شود که مجهولات همان درجات آزادی و جابه جایی گره ها است که درنهایت این دستگاه گام به گام حل می شود. به همین منظور کل بازه زمانی حل از لحظه t=0 تا لحظه t=T یا همان Tim period , به تعدادی زیر بازه (increment) که اندازه هر یک از آنها به سایز زیر بازه (increment size) می باشد تقسیم می شود. پس نرم افزار اباکوس چه در تحلیل استاتيکي چه دینامیکی نیاز به اين بازه زمانی کل نیاز دارد. ولی در تحلیل های استاتيکي این بازه زمانی مجازی هست ولی در دینامیکی زمان واقعی تحلیل هست . برای حل دستگاه معادلات و به دست آوردن مجهولات با روش صریح مقدار مجهولات در هر گام تنها به مقدار مجهولات محاسبه شده در گام های قبلی وابسته است . درحالی که در روش ضمنی مقدار مجهولات در هر گام نه تنها به مقدار مجهولات محاسبه شده در گام های قبلی وابسته است بلکه به مقدار مجهولات در همان گام نیز بستگی دارد. به طور کلی روش حل ضمنی روش سخت تری در مقایسه با روش صریح هست ولی در عوض در روش ضمنی برای  رسیدن به جواب نهایی در حل دستگاه معادلات تعداد گام های کمتری نیاز هست .لازم به ذکر است که هیچ شرطی برای همگرا شدن جواب ها در روش ضمنی وجود ندارد ولی ميتوان  پیشنهاد می شود که طول اولین بازه زمانی برابر T/10 یعنی 0.1 مقدار پریود زمانی در نظر گرفته شود. در روش صریح می توان برای همگرایی از رابطه زیر استفاده شود:
(L.L).p*.5/E*.5
L=طول کوچکترین المان
P= چگالی قطعه 
E= مدول يانگ
5.* =  جذر
به طور کلی وقتی تعداد گره ها و درجات آزادی هر گره کم باشد هزینه حل به روش ضمنی مقرون به صرفه تر است ولی زماني که تعداد گره و درجات آزادی هر گره افزایش یابد روش صریح مرقون به صرفه تر است.
به طور کلی انتخاب روش صریح و ضمنی بستگي به مسئله مورد تحلیل است. به عنوان مثال برای تحلیل مسائل غیر خطی هموار روش ضمنی نسبت به روش صریح مناسب تر است درحالی که در تحلیل مسائل انتشار موج و یک تحلیل دینامیکی تحلیل صریح مناسب تر است زیرا روش ضمنی در مسائل پیچیده ای مانند مسائل جفت های تماسی ممکن است در همگرایی به تعداد زیادی تکرار نیاز داشته باشد که درنهایت باعث مشکل در همگرایی شود.

  • Like 3

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

درباره انجمن

اینجا جاییه که میتونید سوالات خودتون رو در مورد نرم افزا رهای طراحی مهندسی مثل کتیا ، سالیدورک، اتوکد ، Delmia، آباکوس پروکست ، راینو ،3Dmaxو ... بپرسید.

اخبار و رویدادها

به زودی

×